PZW w Suwałkach

Gatunki ryb występujące w jeziorach lub rzekach PZW

Jesiotry to rodzina grupująca kilkanaście gatunków ryb wędrownych, dwuśrodowiskowych, wystepujących w Europie i Azji oraz Morzu Czarnym i Kaspijskim. Najbardziej charakterystycznymi cechami tej rodziny są: dolne, silnie cofnięte położenie otworu gębowego oraz rzędy płytek kostnych. Ryby wędrowne.

Największe jesiotry osiągaja długość powyżej 2m oraz ciężar ponad 200kg. Zazwyczaj jednak są mniejsze. Populacja wszystkich gatunków jesiotra jest zagrożona.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

Pstrąg potokowy (Salmo trutta m. fario) występuje przede wszystkim w Europie (dość liczna populacja pstrąga występuje w rzecze Czarna Hańcza i Rospuda), jest drapieżnikiem, jego wzrost zależy od warunków środowiska i położenia geograficznego rzeki, dorasta do 4kg i dlugości około 70cm.

Pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss) - gatunek sprowadzony do Europy i Polski ze Stanów Zjednoczonych w XIX w., obecnie produkcja pstrąga tęczowego w Polsce wynosi około 10000 ton, w wodach słodkich osiąga mniejsze rozmiary niż w Bałtyku, gdzie dorasta do 20kg.

Ośrodek Zarybieniowy PZW w Gawrych Rudzie od wiosny 2005 roku oferuje do sprzedaży ikrę i narybek pstrąga tęczowego.

Galeria zdjęć

Sum (Silurus glanis). Drapieżnik nocny, odżywia się małymi rybami. Dorasta w warunkach polskich do kilkudziesięciu kilogramów.

Szczupak (Esox lucius) występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej. Drapieżnik, odżywia się rybami (płoć, okoń), osiąga masę ciała do 20kg i około 150cm. W wodach Polski dojrzewa po około 3 latach przy długości ciała 40cm.

Galeria zdjęć

Troć jeziorowa (Salmo trutta m. lacustris) występuje w niektórych jeziorach Europy (J.Hańcza, Szurpiły), jest drapieznikiem, odżywia się rybami(stynka), skorupiakami (kiełż, ośliczki) i owadami (jętki, chruściki), wymiar ochronny wynosi do 50cm, dorasta do 10kg.

Ośrodek Zarybieniowy PZW w Gawrych Rudzie od wiosny 2005 roku oferuje do sprzedaży ikrę, narybek i dwulatki.

Informacja dotycząca realizacji zadania w 2008 roku ochrony zasobów genetycznych populacji troci jeziorowej ( Salmo trutta morpha lacustris)

Galeria zdjęć

Węgorz (Anguilla anguilla) dorastające do 150cm (samice) katadromiczne ryby wędrowne.

Galeria zdjęć

Troć jeziorowa - Salmo trutta m. Lacustris - ikra, narybek i dwulatki oraz ikrę i narybek pstrąga tęczowego oferuje do sprzedaży od wiosny 2006 Ośrodek Zarybieniowy w Gawrych Rudzie.

Informacja dotycząca realizacji zadania w 2008 roku ochrony zasobów genetycznych populacji troci jeziorowej (Salmo trutta morpha lacu)